LED / 112dB combi cast aluminium
DL105HV2
Very robust combi in marine grade cast aluminum combining a 112 dB (A) siren with a choice of 64 sounds with a multimode LED light.
Plus points64 tones
4 tones can be remotely controlled
Operating modes: 1 continuous mode and 7 flash modes
Low inrush current
Automatic synchronization
Double removable terminal blocks
Non-return diode for line monitoring
Voir Plus
-
Output in dB
-
Certifications
-
Ingress Protection
-
Number of Tones
Lead time :
Log in to access tariffs
LOG IN - NOT ONLINE - CONTACT US
| Selection criteria |
|
|
DL105HV2
LED / 112dB combi cast aluminium
Authorisation(s) and certification(s)
Unfold CloseCE
EAC
UL
Technical characteristics
Unfold Close| Product description : | LED / 112dB combi cast aluminium |
| Functions | Flash, Blinking, Permanent |
| Number of Lighting Mode | 8 |
| Lighting source | LED |
| Effective Range in Candelas | 180 Candela |
| Average life time of the flash | 60,000 hours |
| Output in dB | 112 Decibel |
| Number of Tones | 64 |
| Sound Adjustment | Yes by potentiometer |
| Choice of Tones | Yes |
| Acoustic signal type | Programmable tone |
| Certifications | UL |
| Ingress Protection | IP66 |
| Min Operating Temperature | -40 Degree Celsius |
| Max Operating Temperature | 55 Degree Celsius |
| Min Storage Temperature | -40 Degree Celsius |
| Max Storage Temperature | 70 Degree Celsius |
| Protection Grid | Incluse |
| Relative Humidity | 95% at 20°C |
| Cable entries | 2 x M20 |
| Min.Cable size | 0.500 Square Millimeter |
| Max. Cable size | 2.500 Square Millimeter |
| Width | 130.000 Millimeter |
| Height | 267.600 Millimeter |
| Depth / Thickness | 125.000 Millimeter |
| Housing Material | Aluminium fusion |
| Optical Materials | Polycarbonate |
| Available Lens Colours | Clear, Amber, Red, Blue, Yellow, Green, Magenta |
| Colour (material) | Red |
| Tolerance | 10-24 VDC / 16-33 VDC, 48-60 VDC, 48-260 VAC |
| Max consumption | 293 mA @12Vdc / 308 mA @24Vdc, 240 mA, 208.5 mA |
| Voltage - Current Type | VDC, VAC |
| Voltage | 12, 24, 48, 115, 230 |
| Nominal consumption | 96.5 mA @12Vdc / 120.51 mA @24Vdc, 173 mA, 59 mA @115Vac / 36 mA @230Vac |
| Weight | 2.1 Kg, 2.35 Kg |
